Trening Cardio

Trening Cardio to forma ćwiczeń wytrzymałościowych. Najczęściej polecany dla tych osób, które chcą stracić kilka kilogramów. Nie ważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, a nawet to, czy Twój poziom wydolności fizycznej jest niski czy wysoki. Możesz ćwiczyć w domu z profesjonalnym sprzętem (bądź też bez niego). To od Ciebie zależy czy chcesz kupić sobie (a może już go masz?) fachowy sprzęt, aby móc na nim ćwiczyć. Poniżej przedstawimy Ci ćwiczenia z akcesoriami i bez, sprawdź które będą dla Ciebie najbardziej stosowane.

Czy wiedziałeś o tym, że dopiero po 30 minutach ćwiczeń zaczyna się spalać tkanka tłuszczowa? Omawiamy przez Nas dziś trening właśnie na tym polega – aby ćwiczenia były wykonywane z umiarkowaną intensywnością i przez stosunkowo długi czas. Podczas aktywności fizycznej zmuszasz serce do cięższej pracy, ponieważ musisz dostarczyć większą ilość tlenu do organizmu. Jak wiadomo tlen transportowany jest przez krew, którą pompują Nasze serca, więc muszą one pracować intensywniej, aby wyrzucić do krwiobiegu większą ilość krwi. Przecież serce to mięsień, a więc musisz je wytrenować aby było silniejsze i zdolne do naprawdę wydajnej pracy. Im bardziej wyćwiczone, tym łatwiej się Nam trenuje i szybciej spala kalorie.

Co to jest trening Cardio?

zielona kawa tabletki

Jest to trening o umiarkowanej intensywności, to znaczy, że nie należy ćwiczyć ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. Trzeba wybrać odpowiednie ćwiczenia (o których napiszemy w dalszej części artykułu), które pozwolą Nam na rozważną aktywność fizyczną. Żeby trening Cardio przyniósł oczekiwane rezultaty (zmniejszenie tkanki tłuszczowej i poprawę zdrowia), należy wykonywać go przez co najmniej 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu. W miarę upływu czasu można wydłużać intensywność jak i czas ćwiczeń. Powinno się trenować regularnie, aby efekty były zadowalające. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem treningu powinno się rozgrzać wszystkie mięśni. Rozgrzewka musi trwać około 10 minut, a ćwiczenia mają być dostosowane do każdej partii ciała. Dzięki temu Nasz organizm będzie przygotowany do dalszego wysiłku. Zwróć uwagę na to, że korzystniej (dla Ciebie) wybrać te ćwiczenia, które lubisz, bo to właśnie one będą Nas motywować do wysiłku.

Urządzenia do użytku domowego w treningach Cardio:

Bieżnia – możesz na niej biegać, iść lub maszerować. Nie zapomnij o wyprostowanej sylwetce i harmonijnych ruchach. Masz możliwość wybrania różnych prędkości, więc wybierz taką, przy której nie będziesz się zbyt męczyć. Na bieżni wzmocnisz ciało i układ oddechowy.

Stepper – korzystając z niego dowiesz się, że wchodzenie po schodach wcale nie musi być takie straszne. Wystarczy podnieść lekko stepper do góry, bądź obniżyć, aby móc wchodzić na niskie lub wysokie stopnie. Poza tym sam ustalasz sobie tempo i stopień trudności treningu. To ćwiczenie na niższe partie ciała.

Step – jeśli będziesz na nim ćwiczył, z pewnością poprawi się wygląd Twoich nóg i bioder.

Wioślarz – to symulator wiosłowania, dzięki któremu wzmocnisz ramiona, nogi oraz brzuch.

Orbitrek – jest połączeniem bieżni i rowerka. Zaangażuje do pracy wszystkie partie mięśni, ze szczególną uwagą na nogi, a także pośladki.

Rowerek – na tym urządzeniu jesteś w stanie kontrolować prędkość, dystans i czas w jakim jedziesz (przez określoną wcześniej trasę). Ćwiczenie na rowerku jest korzystne głównie dla nóg , jak również serca. Przed rozpoczęciem treningu ustaw sobie odpowiednią wysokość siodełka.

Ćwiczenia Cardio bez sprzętu:

Chodzenie po schodach – nie potrzebujesz do tego steppera, jeśli mieszkasz w bloku. Rezygnując z windy możesz poprawić kondycję fizyczną i spalić kalorie. Czasami jednak mieszkanie w blokowisku się opłaca, prawda?

Trening ze skakanką – Skacz różnymi technikami (obunóż, z nogi na nogę, do tyłu, z kokardką, krzyżując przed sobą skakankę). Im szybciej będziesz skakać, tym bardziej zmieni się intensywność ćwiczeń.

Taniec – wybierz sobie muzykę, w której czujesz się dobrze i tańcz. Nie ważne jest to czy puścisz sambę czy cha – cha. UWAWA! Przez 60 minut tańca możesz zrzucić nawet 500 kcal.

Bieg w podporze – oprzyj obie dłonie na podłodze, łokcie trzymaj wyprostowane. Cofnij wyprostowane nogi w tył i oprzyj je o podłogę na palcach stóp. Tułów, biodra oraz nogi muszą tworzyć linę prostą. W tej pozycji biegnij w miejscu, przyciągaj do klatki piersiowej raz jedno, raz drugie zgięte kolano.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń pomyśl o zaopatrzeniu się w pulsometr (w który wyposażona jest między innymi bieżnia, rowerek, orbitrek czy stepper). Dzięki niemu będziesz w stanie ocenić nasilenie swoich ćwiczeń. Podczas treningu Cardio Twój puls powinien być między 60 a 70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalne oblicza się według wzoru Tmax= 220 – wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *