odchudzanie

Odchudzanie u kobiet: Wszystko oprócz hormonów

Czy kobietom jest trudniej schudnąć niż mężczyznom? Dlaczego Twój brat, mąż albo przyjaciel szybciej gubią zbędne kilogramy niż Ty? W tym krótkim artykule dowiesz się, dlaczego kobiety mogą mieć większe trudności z chudnięciem niż mężczyźni.

3 przyczyny niezwiązane z hormonami, które sprawiają, że kobietom chudnie się trudniej

Czysta matematyka. Przeciętna kobieta jest dużo mniejsza od przeciętnego mężczyzny. Ma mniejszą masę ciała, a także mniejszą masę mięśniową. A im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne na procesy przemiany materii, a także większe spalanie kalorii podczas ćwiczeń.

zielona kawa tabletki

Jeśli mężczyzna ważący ok. 110kg pójdzie pobiegać ze swoją dziewczyną ważącą niecałe 70kg, to on w trakcie joggingu spali ok. 800 kcal, a ona ok. 500. Nawet w trakcie spoczynku, mężczyzna będzie spalał więcej kalorii niż jego dziewczyna. Jeśli ona chciałaby spalić tę samą ilość kalorii, którą zużyje jej chłopak podczas spoczynku, musiałaby biegać przez 3 godziny, oprócz wykonywania innych czynności w ciągu dnia.

Kobiety mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż większość mężczyzn, dlatego trudno u nich o niedobór kalorii. I nie chodzi tu już nawet o płeć, ale o masę ciała, którą trzeba „zasilić”. Mężczyźni potrzebują do tego znacznie więcej energii.

Jeśli chcesz schudnąć, jedz tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz, nie próbując dogonić z jedzeniem swojego partnera. Rozpocznij też trening siłowy, żeby zwiększyć masę mięśniową (więcej mięśni to więcej spalanych kalorii, nawet jeśli akurat nie ćwiczysz) i nie odmawiaj sobie jedzenia, kiedy jesteś głodna. Kiedy organizmowi brakuje energii i jest w trybie głodu, rozpoczyna najpierw spalanie mięśni, a nie tłuszczu. Głodówka nie jest więc skuteczną metodą na zgubienie zbędnych kilogramów.

Presja otoczenia. W naszej kulturze przyjęło się, że kobieta musi wyglądać dobrze, tzn. musi spełniać określone standardy wagowe. We wszystkich czasopismach i magazynach trąbi się o zdrowym, szczupłym wyglądzie. Mężczyźni nie odczuwają takiej presji, ponieważ nawet jeśli mają trochę tłuszczyku wokół bioder czy na brzuchu, nikt nie przywiązuje do tego zbyt wielkiej wagi. Kobiety natomiast mają wyglądać dobrze w każdym miejscu na ciele. Jeśli jednak dobrze czujesz się z kilkoma dodatkowymi kilogramami, nie ulegaj presji społeczeństwa. Nie musisz być jak modelka z żurnala, której wygląd znacznie odbiega od rzeczywistości. Najważniejsze, to czuć się dobrze w swoim ciele bez względu na opinię innych.

Nierealne oczekiwania. Prawdopodobnie nie jest Ci trudno schudnąć dlatego, że jesteś kobietą, ale dlatego, że masz wobec siebie zbyt wygórowane oczekiwania. Może chcesz wyglądać jak jedna z modelek albo mieć ciało jak znana instruktorka fintessu? Nie dla każdej jednak kobiety jest to zdrowe. Próba odchudzenia się na siłę i bycia poniżej swojej normy, wcale nie jest niczym dobrym. Zachowaj umiar w odchudzaniu, postaw sobie realny cel i nie próbuj za wszelką cenę stać się jedną z pań z kolorowych magazynów. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna już po niedługim czasie zaczną przynosić pożądane rezultaty. Po co Ci więc restrykcyjna dieta i szkodliwe głodzenie się?

Autor tekstu: Marta Zych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *