ciaza_suplementy

Kiedy nie należy spożywać suplementów z zielonej kawy

Choć ekstrakt z ziaren zielonej kawy jest całkowicie naturalnym suplementem, są sytuacje, kiedy nie należy go przyjmować. Większość suplementów dostępnych na rynku jest już bezkofeinowa, jednak zdarzają się i takie, które wciąż mają w sobie kofeinę.

Ciąża i okres karmienia piersią. Sama kofeina nie jest tu kluczowym składnikiem, którego powinna unikać kobieta w ciąży. Badania pokazują, że spożywanie niewielkich ilości kofeiny (czyli do 300 mg dziennie) nie wpływa negatywnie na płód i przebieg ciąży. Jednak wyciąg z ziaren zielonej kawy wpływa na metabolizm. Kobiety w ciąży nie powinny się odchudzać, ponieważ ma to również wpływ na ich nienarodzone dziecko. Jeśli zmienia się metabolizm kobiety, zmienia się też metabolizm płodu. Suplementy z zielonej kawy mogą zaburzyć rozwój dziecka. W okresie karmienia również należy zrezygnować z przyjmowania nawet naturalnych suplementów wspomagających odchudzanie (z zielonej kawy), ponieważ mogą powodować u dziecka rozdrażnienie i biegunki .

Zaburzenia lękowe. Kofeina może niestety wzmóc chorobę, dlatego należy skonsultować z lekarzem rozpoczęcie przyjmowania suplementów z ekstraktem z zielonej kawy.

zielona kawa tabletki

Zaburzenia krzepnięcia. Kofeina może wpłynąć również negatywnie na krzepnięcie krwi i pogorszyć stan chorego.

Cukrzyca. Zgodnie z licznymi badaniami, kofeina z zielonej kawy może zmieniać sposób, w jaki wchłaniany jest cukier w organizmie. Powoduje ona zarówno wzrost, jak i spadek poziomu cukru. Dlatego w przypadku diabetyków, należy cały czas kontrolować poziom glukozy we krwi.

Biegunka. W przypadku spożycia dużych ilości kofeiny, biegunka może się pogorszyć lub zostać wywołana.

Zespół jelita drażliwego. Przy tej chorobie również należy uważać ze spożywaniem kofeiny, szczególnie w zbyt dużych ilościach.

Jaskra. Kofeina zawarta w zielonej kawie podwyższa ciśnienie w gałce ocznej. Ciśnienie podwyższa się po mniej więcej 30 minutach od spożycia kawy i trwa ok. 1 -1,5 godziny.

Nadciśnienie. Kawa podnosi ciśnienie krwi. Jednak u osób spożywających kawę regularnie, efekt jest już znacznie mniejszy i ciśnienie nie podnosi się znacząco po wypiciu filiżanki kawy . Umiarkowane picie kawy, nie stanowi zagrożenia.

Osteoporoza.Kofeina z zielonej kawy może zwiększać ilość wapnia wydalanego z moczem. Mniejsza ilość wapnia w organizmie, to słabsze kości.

Autor tekstu: Marta Zych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *