Czy leczenie cukrzycy może powodować skutki uboczne? 

Powolne, stopniowe podawanie preparatów metforminy i akarbozy jest zwykle zalecane w małych dawkach (pół tabletki), ponieważ nagłe podanie większych dawek może powodować biegunkę, wzdęcia i skurcze brzucha. Pochodne sulfonylomocznika są najsilniejszymi tabletkami hipoglikemizującymi, które mogą powodować obniżenie poziomu insuliny przez trzustkę do nienormalnie niskiego poziomu ( hipoglikemia ), zwłaszcza gdy ćwiczysz lub nie jesz normalnie.

Istnieją preparaty krótko i długo działające, które należy przyjmować raz lub trzy razy dziennie przed posiłkami. Produkty lecznicze zawierające pioglitazon mogą powodować zatrzymywanie wody, zwiększenie masy ciała i łagodną niedokrwistość oraz mogą nasilać osteoporozę u predysponowanych pacjentów.

W preparatach do iniekcji hipoglikemia jest zmniejszona bez ryzyka poziomu cukru we krwi, ale w niektórych tygodniach po ich wprowadzeniu mogą wystąpić nudności, nudności, uczucie pełności. Oprócz skutków ubocznych ważna jest znajomość skutków ubocznych, aby zapewnić, że tymczasowe skutki uboczne nie prowadzą do odstawienia leku.

Kiedy nie zaleca się stosowania powyższych leków? W ciężkich zaburzeniach serca, wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.

Nie ma dobrych, złych ani najlepszych tabletek, lekarz zadecyduje, który z powyższych preparatów jest najlepszy na Twoją chorobę, biorąc pod uwagę Twój wiek, stan ogólny i choroby współistniejące.     

Jaki jest związek cukrzycy z chorobami układu krążenia?

Obecnie na Węgrzech zarejestrowanych jest około 800 000 diabetyków, ale liczba ta stale rośnie. Niepokojące jest to, że choroba staje się coraz bardziej powszechna również wśród młodych ludzi.

Diabetycy nie tylko borykają się z wysokim poziomem cukru we krwi, cukrzyca jest również chorobą układu krążenia. Zapytaliśmy prof. O powikłaniach, powikłaniach i leczeniu. dr. Peter Kempler.

Cukrzyca typu 2 może trwać latami, a pacjent tego nie zauważy, ale rokowanie jest równie złe, jak w przypadku zawału serca. O ile w większości przypadków objawy zawału serca są wyraźne i pacjent dostrzega, że ​​jest jakaś poważna choroba, w przeciwieństwie do tego, gdy u kogoś rozpoznano cukrzycę typu 2, ponieważ choroba przebiega prawie całkowicie bezobjawowo, pacjenci uważają ją za zdrową. Należy jednak podkreślić, że niestety rokowanie diabetyków nie jest lepsze niż chorych po zawale mięśnia sercowego.

Jaki jest związek między cukrzycą a chorobami naczyniowymi?

Chociaż cukrzycy towarzyszy przyspieszenie zwapnienia małych i dużych naczyń krwionośnych , cukrzycę nadal uważa się przede wszystkim za chorobę układu metabolicznego. Sama cukrzyca stwarza takie samo ryzyko zawału serca dla dotkniętych nią pacjentów, jak gdyby mieli już zawał serca. Około trzy czwarte diabetyków umiera w wyniku chorób układu krążenia. Wiodącą przyczyną zgonów jest zawał mięśnia sercowego, po którym następuje zaburzenie krążenia mózgowego określane zbiorczo jako „udar”.

Wspomniał, że cukrzyca jest obecnie również uważana za chorobę kardiologiczną. Czy to oznacza, że ​​diabetycy są również bardziej narażeni na inne choroby naczyniowe?

Mogą również wystąpić powikłania cukrzycy obejmujące układ naczyniowy. Jednym z nich jest retinopatia, choroba oczu, która rozwija się jako powikłanie cukrzycy. Ważne jest, aby wiedzieć, że lekarz prowadzący cukrzycę nie kieruje pacjenta do okulisty w celu kontroli ostrości wzroku, ale dlatego, że badanie naczyń krwionośnych w dnie może określić, czy doszło do uszkodzenia naczyniowego, a jeśli tak, to jakiego rodzaju i ciężkości .

Być może najważniejszym powikłaniem cukrzycy jest uszkodzenie naczyń . Nie jest to oczywiście widoczne przez skórę, ale zmiany w naczyniach krwionośnych u podstawy oka doskonale odzwierciedlają zmiany zachodzące w organizmie. Dlatego diabetycy powinni przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom okulistycznym. Im bardziej nasilona jest zmiana w małych oczach, tym częściej wymagane jest badanie okulistyczne.

Jest to tym ważniejsze, że może dojść do sytuacji, w której pacjent nie odczuwa dolegliwości, a jednocześnie po tygodniach traci wzrok. Podobnie ciało jako całość przejawia się w chorobie nerek, której układ naczyniowy może również ulec uszkodzeniu jako zjawisko podrzędne cukrzycy. Podobnie jak w przypadku badania okulistycznego, monitorowanie czynności nerek ma również kluczowe znaczenie u bezobjawowych diabetyków, ponieważ objawy kliniczne zwykle towarzyszą tylko zaawansowanej chorobie nerek.

Obecnie czynność nerek można monitorować za pomocą tradycyjnego rutynowego pobierania krwi. Upośledzenie czynności nerek występuje u około czterdziestu procent pacjentów. Choroba nerek jest zwykle związana ze szczególnie ciężkim uszkodzeniem naczyń. Rokowanie w przewlekłej chorobie nerek jest równie niekorzystne, jak w przypadku nowotworu złośliwego.

Jakie są wspólne elementy terapii cukrzycy i chorób układu krążenia?

Oprócz obniżenia poziomu cukru we krwi do odpowiedniego poziomu, optymalna kontrola ciśnienia krwi, leczenie zaburzeń metabolizmu lipidów i innych czynników ryzyka są kluczowymi elementami zmniejszania ryzyka. Innymi słowy, leki przeciwnadciśnieniowe, środki stosowane w leczeniu zaburzeń metabolizmu lipidów i środki przeciwpłytkowe są równie ważne w leczeniu cukrzycy, jak doustne leki przeciwcukrzycowe (doustne leki hipoglikemizujące).

Aspirin Protect to najłatwiej dostępny bez recepty antykoagulant. Długotrwałe stosowanie jest zalecane dla wszystkich diabetyków z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Dziewięćdziesiąt procent cukrzycy występuje u dziewięćdziesięciu procent osób otyłych. Oprócz dobrze dobranej farmakoterapii podstawą leczenia diabetyków jest zmiana stylu życia : wypracowanie odpowiedniej diety i wprowadzenie regularnych ćwiczeń. Zwykle zalecane jest pół godziny ćwiczeń dziennie, sugerujemy, że poziom aktywności fizycznej jest odpowiedni, aby osoba trochę się pociła.

Oczywiście w przypadku pacjenta, który wcześniej nie ćwiczył i nie ćwiczy znacząco, aktywność fizyczną można zwiększać tylko stopniowo. Należy podkreślić, że utrata masy ciała może nie tylko doprowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi, ale także znacząco przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi oraz korzystnie wpłynąć na zaburzenia metabolizmu tłuszczów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*